امروز : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
امنیت و دفاع (نضامی)

قدرت جهانی

قدرت جهانی

۱) قدرت جهانی

موسسه معتبر گلوبال فایر پاور بر اساس شاخص هایی چون تنوع و میزان تسحیلات ، موقعیت جغرافیایی ، نیروی انسانی آماده رزم ، بودجه نظامی سالانه ، انعطاف پذیری لجستیکی ، منابع طبیعی و صنعت نظامی بومی به آنالیز و رتبه بندی قدرت های بزرگ نظامی دنیا می پردازد . ایران با حداقل ترین بوجه نظامی در جایگاه چهارمین قدرت برتر دریایی و هشتمین قدرت برتر از نظر تعداد نفرات رزمی را دارد

۲)واردات اسلحه

قبل از انقلاب اسلامی نزدیک به ۴۰ درصد بودجه کشور به موضوع نظامی و خرید تجهیزات نظامی از کشورهای غربی، به‌ویژه آمریکا اختصاص داشت. در زمان حکومت پهلوی و محمدرضا پهلوی نزدیک به سالی ۱۰ میلیارد دلار از آمریکا تسلیحات خریداری شد و تمام این تجهیزات در اختیار دولت این کشور قرار داشت و هیچ فناوری بومی برای ایران متصور نمی‌شد و بعد از انقلاب نیز به صورت سیستمی تمام امکانات خود را از ایران خارج می‌کنند.

بعد از انقلاب اسلامی و با ایجاد فناوری‌های بومی  ایران توانست انواع موشک، زیردریایی، ناو، هواپیما و سلاح‌های سبک و سنگین را تولید کند. بر طبق آمار  ایران امروزه هفتمین تولیدکننده موشک و ششمین تولید‌کننده زیردریایی در جهان شناخته می‌شود.

منابع

در حال بررسی  

” خبر گزاری دانشگاه آزاد”

پیشنهاد اصلاح و تکمیل متن را ارسال نمایید
اگر در قسمت چند رسانه ای فایلی دارید ، ارسال نمایید
  • فایل ها را به اینجا بکشید
    انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, zip, pdf.

ارسال پاسخ