امروز : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
انرژی

وابستگی نفتی

وابستگی نفتی

وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت خام از ابتدای صدور آن یعنی ۱۳۳۵ آغاز و سهم ۶ درصدی نفت از درآمد ملی در این سال، همواره روبه افزایش بوده به طوری که سهم نفت از درآمد ملی  قبل از انقلاب هیچگاه  کمتر از ۴۳ درصد نبوده است . وابستگی اقتصادی یک کشور به نفت تاثیر به سزایی در سیاست های داخلی و خارجی دارد این موضوع آنقدر حائز اهمیت است که رهبر معظم انقلاب ۳۰ در  مهر ۱۳۹۳ در این باره فرمودند

” در کشوری و اقتصادی که متّکی به منابع زیرزمینی است و ثروت باد آورده در آن کشور حاکم است، نخبه، نه شناسایی میشود، نه جذب میشود، نه اصلاً احتیاج به نخبه احساس میشود. وقتی قرار شد که ما این ثروت ذخیره‌ی تاریخی خودمان را از زیرِ زمین بکشیم بیرون، مدام خام‌فروشی کنیم، به حالت «بچّه‌پول‌داریِ ملّی» این‌جوری بگوییم؛ مثل بچّه‌پول‌دارها که قدر پول را نمیدانند، هرجور دستشان بیاید خرج میکنند. نتیجه هم همین میشود که سرنوشت کشور می‌افتد دست آن کسانی که سیاست‌گذاران کلانِ دنیای نفت و منابع زیرزمینی‌اند.

در همین راستا با توجه به گزارش بانک جهانی صادرات نفتی در ایران  اقتصاد وابسته به نفت از ۱۰۰ درصد در سال ۵۶ به ۴۳ درصد در سال ۹۶ رسیده است .

منابع

در حال بررسی  

 

پیشنهاد اصلاح و تکمیل متن را ارسال نمایید
اگر در قسمت چند رسانه ای فایلی دارید ، ارسال نمایید
  • فایل ها را به اینجا بکشید
    انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, zip, pdf.

ارسال پاسخ